Διάλεξη της Δήμητρας Σφενδόνη-Μέντζου, Προέδρου του ΔΙ.Κ.Α.Μ, στην Εναρκτήρια Τελετή του 9ου Επιστημονικού Συνεδρίου του Τμήματος Ιατρικής, ΑΠΘ, 5 Μαρτίου 2020

Η Πρόεδρος του Διεπιστημονικού Κέντρου Αριστοτελικών Μελετών, ΑΠΘ, Ομότιμη Καθηγήτρια Φιλοσοφίας της Επιστήμης, Δήμητρα Σφενδόνη-Μέντζου, έδωσε διάλεξη  με θέμα:

Αριστοτέλης, ο πρώτος επιστήμων Βιολόγος και η σχέση του με την Ιατρική

ως προσκεκλημένη ομιλήτρια στην Εναρκτήρια Τελετή του 9ου Επιστημονικού Συνεδρίου  του Τμήματος Ιατρικής, ΑΠΘ.

Η Τελετή Έναρξης πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 5 Μαρτίου 2020 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕΔΕΑ) ΑΠΘ, Αμφιθέατρο ΙΙ. Διοργανωτές του Συνεδρίου ήταν ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, Καθηγητής Θεόδωρος Δαρβαβέσης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Ιατρικής, Καθηγητής Αστέριος Καραγιάννης και ο Αντιπρόεδρος του Τμήματος, Αναπληρωτής Καθηγητής Κυριάκος Αναστασιάδης.

Στο πλαίσιο της Εναρκτήριας Τελετής έγινε επίσης η απονομή βραβείων στους αριστεύσαντες φοιτητές του Τμήματος Ιατρικής.

Για να παρακολουθήσετε τη διάλεξη πατήστε εδώ.